Co zrobić gdy pęknie proteza?
Pęknięcia protez zębowych wydarzają się rzadko, jednak są powszechnym zjawiskiem, z którym dentyści muszą mierzyć się w swojej codziennej pracy. Gdy proteza pęknie, nie należy od razu jej wyrzucać, lecz spróbować poddać fachowej naprawie. Jeśli nie będzie to możliwe, należy wymienić dotychczasową protezę na nową. W naszym krótkim artykule skupiamy się na temacie pomocy w sytuacji pękniętej protezy oraz przedstawiamy rozwiązania warte uwagi, z których należy w takiej sytuacji skorzystać.
Pęknięta proteza – i co teraz?
Protezy ulegają pęknięciu najczęściej w trakcie używania. Jeśli do pęknięcia dojdzie, gdy proteza znajduje się w jamie ustnej, należy jak najszybciej wyciągnąć jej złamane części. Zapobiegniemy w ten sposób ich połknięciu oraz uszkodzeniu otaczającego uzębienia. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie od razu ocenić, czy doszło do pęknięcia, czy tylko niewielkiego ukruszenia lub innego urazu mechanicznego. W takiej sytuacji warto skorzystać z kilku potencjalnych rozwiązań.
Jeśli masz protezy typu stałego – takie jak mosty, korony, licówki – to wszelkie pęknięcia powinny być widoczne na ich powierzchni gołym okiem. Jeśli je dostrzeżesz, należy jak najszybciej zasięgnąć konsultacji z dentystą protetykiem. Jest to szczególnie ważne, gdy proteza zaczyna się przemieszczać lub powoduje ból w czasie nagryzania. Im później przystąpimy do naprawy, tym większych uszkodzeń uzębienia możemy się spodziewać.
W przypadku gdy proteza jest ruchoma, konieczne jest upewnienie się, czy powstałe uszkodzenie powoduje jej zwiększoną podatność na ruch lub zaburza jej stabilne ułożenie na podłożu. Również wtedy konieczna będzie jak najszybsza wizyta u specjalisty.
Samodzielna naprawa i klejenie protez – dlaczego nie warto jej stosować?
Pękniętej protezy nie należy próbować naprawić samodzielnie. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale również trudne do przeprowadzenia. Jedynie korzystając ze specjalistycznych klejów dentystycznych mamy pewność, że naprawa protezy zębowej zostanie przeprowadzona w sposób właściwy, odtwarzając brakujące fragmenty w strukturze uzębienia. Źle przeprowadzane klejenie protez lub ich zgrzewanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Ponadto samodzielne próby naprawienia protezy mogą skutkować utratą prawa do gwarancji.
ABC postępowania w przypadku pękniętej protezy
Po wyjęciu protezy z ust upewnij się, że nie doszło do uszkodzenia otaczających tkanek, a w jamie ustnej nie pozostały fragmenty protezy. Należy ją oczyścić pod bieżącą wodą oraz zabezpieczyć. Jeśli w wyniku pęknięcia odczuwasz ból lub pojawiło się krwawienie, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty po pomoc.
Przygotuj wszelką potrzebną dokumentację (jeśli wybierasz się do innego dentysty, niż ten który wykonał protezę) oraz inne istotne informacje. W trakcie wizyty lekarz dentysta powinien ocenić złamanie protezy, odnaleźć przyczynę tej sytuacji oraz doprowadzić do jej wyeliminowania. Naprawi także protezę (o ile okaże się to możliwe), przeprowadzając jej klejenie. Odbędzie się to w sposób pozwalający na jej dalsze bezpieczne użytkowanie.
Zanim dojdzie do wizyty unikaj spożywania pokarmów i przyjmowania napojów. Jeśli w danym momencie wizyta u Twojego dentysty nie jest możliwa, należy skorzystać z pomocy innego gabinetu stomatologicznego, a w sytuacjach najbardziej pilnych udać się nawet na szpitalny odział ratunkowy.