naprawa-protezy-zebowej

Na czym polega naprawa protez zębowych?

Protezy zębowe to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w przypadku osób, które straciły część struktury swojego uzębienia. Protezy pozwalają uzupełnić powstałe braki, przywracając naszemu uśmiechowi pełnię blasku oraz pozwalając na swobodne spożywanie pokarmów. Proteza pozwala też odzyskać pewność siebie, czyniąc nasze zęby estetyczne na nowo. W tym krótkim tekście skupiamy się na środkach zaradczych dedykowanych dla osób, których proteza wymaga naprawy. Przedstawiamy najczęściej wybierane metody regeneracji protez oraz doradzamy jak dbać o protezę, by uchronić ją przed dalszymi uszkodzeniami w przyszłości.

Typy uszkodzeń protez zębowych

Do naprawy protezy zębowej mogą skłonić różne sytuacje. Najczęściej są to uszkodzenia typu mechanicznego, z powodu których użytkowanie protezy jest niekomfortowe lub nawet całkowicie niemożliwe. Do najpopularniejszych przyczyn zaliczamy przede wszystkim: załamania protezy, pęknięcia, wytarcie się powierzchni, uszkodzenia w obrębie korony, uszkodzenia łącznika. Mogą one prowadzić do chybotania się protezy, jej odklejenia lub rozpadu na kilka fragmentów.

Profesjonalna naprawa protezy zębowej

Naprawę protezy zębowej powinien realizować wyłącznie uprawniony do tego stomatolog, dysponujący odpowiednim sprzętem, środkami oraz specjalistyczną wiedzą. Wizyta w celu naprawy protezy rozpoczyna się od wykonania wycisku, który zostanie wykorzystany w laboratorium. Tam dokonuje się naprawy protezy, której pierwszym istotnym etapem jest szlifowanie. Następnie przygotowuje się odpowiedni materiał, za pomocą którego uzupełnia się brakujące w protezie komponenty. Zostają one złączone z protezą w czasie specjalnej polimeryzacji. Na koniec proteza jest polerowana, a jej oryginalny kształt ulega niemal całkowitemu odwzorowaniu.

Niekiedy też stosuje się dodatkowe rozwiązania, takie jak wykonanie podścielenia protezy. O ich zastosowaniu decyduje stomatolog. Dzięki odpowiednio wykonanej naprawie, proteza zostaje dopasowana do kształtu i struktury otaczającego uzębienia, ściśle i dokładnie wypełniając jego braki.

Przebieg naprawy protezy zębowej

Naprawa protezy zębowej nie jest zadaniem ani łatwym, ani szczególnie szybkim do realizacji. Jej przeprowadzenie może trwać różną ilość czasu, w zależności od stopnia uszkodzenia protezy jak i indywidualnych wymogów konkretnego pacjenta. Protetyk może przygotować nową protezę w ciągu zaledwie kilku godzin, jeśli wymaga ona przeprowadzenia jedynie kosmetycznych poprawek. W przypadku większych uszkodzeń, naprawa protezy może zająć niemal tyle samo czasu, co jej wykonanie od podstaw i potrwać nawet kilka dni.

Jak przeciwdziałać uszkodzeniu protez?

By zachować protezę w jak najlepszym stanie przez długi czas, należy odpowiednio o nią zadbać. Nie ogranicza się to wyłącznie do umieszczania protezy w szklance z wodą na noc, ani do mycia zębów dwukrotnie w ciągu dnia. Równie ważne jest oczyszczanie protezy po każdym posiłku, najlepiej przy zastosowaniu dedykowanych do tego szczoteczek. Można też skorzystać z past do higieny protez, jak również innych środków czyszczących, w formie tabletek lub proszków.

Similar Posts